🦄 Ledwoletter 76 ✍️ Ten, który będziesz czytać przez miesiąc. 😈

Porcja wiedzy o marketingu i nie tylko w pokaźnej ilości.

Długo mnie nie było. Nikt nie pisał, że tęskni, to zakładam, że tak nie było. 🖤 Tak czy siak pisanie do Was to zawsze przyjemność i forma uporządkowania wiedzy. A tej będzie w tej edycji sporo. Kolejna, z mniejszą ilością moich komentarzy zdecydowanie szybciej, czyli #LedwoLinkownia.

Kubek herbaty / kawy / kakałka w dłoń i niech lekturą przydatną i lekką będzie. 🖤 

A całość niech umili Ci tradycyjna playlista. 😈🎶 KLIK 😈🎶

🦄 Marketing i biznes

  • Co wydarzyło się w marketingu, biznesie i życiu? #LedwoPodsumowanie! Polecane podcasty, artykuły, raporty - oczywiście moje. 😈 Trochę prywaty, trochę narzekania, trochę sukcesów. Jak to w życiu. Podsumowania miało nie być, ale jest. Dlaczego? A sprawdź sam_a. 👉 https://bit.ly/3IaSn5r

  • No i mamy! Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska. Do pobrania tutaj 👉 https://bit.ly/4aDk6Hv 

💡 Co ciekawe, nieznacznie ale jednak (0,3%) spadła liczba kupujących przez internet towary albo usługi do celów prywatnych.

💡 Najczęściej kupujemy odzież i obuwie, a następnie kosmetyki i zabawki / produkty dla dzieci.

💡 Największy odsetek użytkowników korzystających z sieci, to 35 - 44.

💡 Top 3 wydawców na wszystkich platformach to Google, Meta a następnie RAS Polska

💡 Co ciekawe w TOP10 aplikacji (Media Channel) Facebook i Messenger pokonały YouTube.

💡 Acz w badaniu Mediapanel typowo o serwisach społecznościowych znowuż niestety YouTube nie ma. Czekam. 😃 

💡 A 3 najpopularniejsze aplikacje mobilne w Polsce, to Allegro, Jakdojade i WP Poczta.

💡 Spośród all platform wideo najczęściej oglądamy Telewizję Satelitarną

Więcej w raporcie. 😉

Digital 2024: Poland. Co tam ciekawego? 🔥 https://bit.ly/42UxGUL

👉 Mediana wieku populacji Polaków 40,4

👉 Dziennie 3:10 spędzamy oglądając TV, a 1:54 przebywając w Social Media, co ciekawe wszystkie aktywności, które wykonujemy w sieci spadły o parę minut.

👉 Internetu używam przede wszystkim, żeby szukać informacji (71%)

👉 Korzystamy nade wszystko z Chrome (ponad 70%), a z wyszukiwarki Google ponad 96%.

👉 Wg Semrush Jeb z Dzidy nadal w topce odwiedzanych stron. 😜 4 miejsce

👉 Wojne Lidl vs Biedronka wygrywa Biedronka, bo pojawia się w Top Google Searches. 😜 

👉 Najczęściej streamowana treść na Netflix? Psi Patrol. Na Disney+ Avatar, na Amazonie Wszystko wszędzie naraz (🖤)

👉 O ponad 19% wzrosła liczba domostw z urządzeniami Smart Home

👉 40% ponad wyraża obawę co w Internecie jest prawdą, a co nie

👉 Co ciekawe największy odsetek użytkowników Mety to 18 - 34

👉 Najczęściej używane Sociale? Meta, seta, galareta. xD Czyli FB, Msg, IG, WhatsApp, na 5. miejscu TikTok. (Uwaga! Youtube nie jest tutaj brany pod uwagę, to byłby TOP)

👉 W topce pojawił się Discord!

👉 Ulubione SM? Też meta, seta, galareta na 3 pierwszych pozycjach. 😜 

👉 Za to najwięcej czasu spędzamy na TikToku 36h miesięcznie, YouTube 28h, Facebook ponad 10h.

Facebook spomiędzy wszystkich SM generuje jeszcze więcej ruchu na www, niż generował - 93%. Rok temu było to 91%

  • Checklista współpracy z agencją reklamową (stworzona przeze mnie) poleca się do pobrania za darmo! KLIK

  • Obiecana prezentacja dla wszystkich, którzy ciekawi są tematu rebrandingu. Jak odmienić markę i nie zbankrutować? KLIK

  • Takich kampanii proszę więcej. 🖤Pożądanie osób w starszym wieku to temat tabu, chociaż ja mam wrażenie, że i starsze osoby w reklamach. Chyba że to wzdęcia albo lekarz. Poproszę więcej odwagi do takich kreacji 🥹 KLIK

  • 😈 Najlepsza reklama tego roku.

  • Niezaprzeczalnie najlepsza rzecz stworzona w polskim radio. 🐶🎶 Reklamy, które dosłownie chce się słuchać i oglądać. ☺️

😎 Nie oceniaj kampanii innych po okładce! 😎

Jako marketerka często spotykam się z klientami czy innymi specami, którzy chcą ocenić kampanie innych firm. Analizują ich działania, wyciągają wnioski i… popełniają błędy. Dlaczego? Bo widzimy tylko wierzchołek góry lodowej. 🗻 

👉 Z jednej strony obserwujemy imponujące zasięgi, świetne kreacje i olśniewające efekty. Z drugiej strony czujemy zazdrość i frustrację, porównując je do swoich działań. Pamiętaj jednak, że za każdym sukcesem stoi ciężka praca, strategia i budżet, o którym nie mamy pojęcia.

👉 Popularne case study ujawniają sekrety kampanii, które przyniosły spektakularny sukces. To kusząca lektura, ale nie dajmy się złapać w pułapkę kopiowania. To, co sprawdziło się u jednej firmy, niekoniecznie zadziała w przypadku innej. Część kejsów to niestety również malowanie trawy na zielono..

Dlaczego jeszcze nie warto oceniać bez głowy?

💡 Brak pełnego obrazu: Nie znamy kontekstu, budżetu, strategii i celów kampanii.

💡 Różne specyfiki: Każda firma ma inne potrzeby, grupę docelową i otoczenie rynkowe.

💡 Zmienność czynników: Trendy, technologie i algorytmy stale ewoluują.

🖤 Zamiast ślepo podziwiać i zazdrościć, czerp inspirację z cudzych działań. Szukaj rozwiązań, które możesz dostosować do swojej firmy i specyfiki. Pamiętaj, że sukces w marketingu to nie sprint, a maraton. Wymaga cierpliwości, strategii i ciągłego uczenia się.

🖤 Zamiast porównywać się do innych, skoncentruj się na rozwoju własnej marki. Określ swoje cele, stwórz strategię i działaj konsekwentnie. Analizuj wyniki, wyciągaj wnioski i optymalizuj swoje kampanie.

Marketing to nie wyścig, a podróż. Nie daj się zniechęcić pozornym sukcesom innych.

🦄 Social Media

  • Trendy i zmiany w środowisku social media 2024? Dla zainteresowanych mam odpowiedź! 🖤 https://bit.ly/3Ua1uKz Która już pewnie jest wybrakowana, bo na dzień dzisiejszy dodałabym jeszcze z kilkanaście pozycji. 😁Zważywszy na to, ile takich spraw tygodniowo trafia pod moje skrzydła (a większość jest stracona 🤡) przychodzę do Was z jedynym swojego rodzaju poradnikiem. 🖤 

  • Zapraszam do odsłuchania przyjemnej, a nade wszystko wartościowej rozmowy o skutecznych Social Media. YouTube + Spotify. 👉 https://bit.ly/3TXx4uY Smacznego!

  • Telewizja i Facebook jako główne punkty styku. W cenie realizm i rozrywka. A świat w reklamie jest wg nas wyidealizowany. Zgadasz się? 😉 Źródło: 👉 https://bit.ly/4awaSNV

Do której "rady" się już zastosowałaś_eś? 😀

* Co do konta pod nieprawdziwym imieniem i nazwiskiem możemy teraz posiadać "alter ego" w grupach dyskusyjnych, polecam jednak to główne konto mieć prawdziwe.

Zastanawiałeś_aś się kiedyś, dlaczego scrollowanie social media potrafi pochłonąć nas bez reszty? Herbert Simon, tak btw laureat Nagrody Nobla (no, nie byle kto!), ma na to odpowiedź.: "W świecie, w którym informacji (i rozrywki) jest pod dostatkiem, krytycznie deficytowym zasobem staje się uwaga." I coś w tym jest, prawda?

To trochę jak z tymi wszystkimi zakładkami otwartymi w przeglądarce. Mamy ich mnóstwo, a i tak kończymy na TikToku... 🤷‍♂️ Ale hej, może to dobry moment, żeby się zatrzymać i pomyśleć, gdzie faktycznie chcemy 'inwestować' naszą uwagę? Bo w końcu, w morzu informacji i niekończącej się rozrywki, to my decydujemy, co jest warte naszego czasu.

Dajmy sobie chwilę na przemyślenia. Może zamiast kolejnego Tik Toczka, warto dać szansę tej książce, co od miesięcy zbiera kurz na półce? Albo zamiast scrollować bez końca, wyjść na spacer? 📚🚶‍♀️ Czasem, bo wiecie, ja też lubię scrollować, szczególnie kaczki. Wszystko jest dla ludzi. Ale róbmy to świadomie. Czas to nasz skarb, a uwaga? To nasz wybór, gdzie ją skierujemy. Wybierajmy mądrze!

Oto kilka wskazówek:

⏱️ Określ limity czasu na korzystanie z mediów społecznościowych.

Wycisz powiadomienia, które nie są pilne.

Selektywnie wybieraj treści, które chcesz konsumować.

‍♀️ Medytuj i ćwicz uważność, aby zwiększyć koncentrację.

Czy warto ulegać trendom w Social Media?

👉 Jeśli działasz w mediach społecznościowych zawodowo, np. jako influencer(ka), przedsiębiorca_czyni, czy marketer(ka), śledzenie trendów i zrozumienie algorytmów może (ale nie musi) być kluczowe dla sukcesu. Pozwala to na zwiększenie zasięgu, zaangażowania i efektywności komunikacji z odbiorcami. Natomiast... często doprowadza do braku spójności, zachowywania się jak chorągiewka na wietrze i robieniu tego samego, co wszyscy.

👉 Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych głównie dla rozrywki, śledzenie trendów może być sposobem na pozostanie „w kontakcie” z aktualnymi wydarzeniami i kulturą. Z drugiej strony, nadmierne skupienie się na trendach może ograniczać ekspozycję na różnorodne treści i punkty widzenia. Innymi słowy: wpadasz w bańki i banieczki, deep scrolling towarzyszy Ci na co dzień i nie potrafisz się na niczym skupić (Tik Tok Brain)

👉 Nieustanne podążanie za trendami i algorytmami może prowadzić do porównywania się z innymi i poczucia nieadekwatności. Media społecznościowe często prezentują wyidealizowany obraz rzeczywistości, co może mieć negatywny wpływ na samoocenę i postrzeganie świata. Ale to mam nadzieję wszyscy wiemy, prawda?

👉 Algorytmy mediów społecznościowych często promują treści, które są zgodne z naszymi przekonaniami i zainteresowaniami, co może prowadzić do tworzenia się tzw. echo chambers (komór rezonansowych) lub bańek informacyjnych, ograniczając ekspozycję na różnorodne perspektywy.

👉 Ważne jest, by podchodzić do treści w mediach społecznościowych z krytycyzmem i świadomością, że są one często ukierunkowane przez algorytmy. Rozumienie, jak działają te algorytmy, może pomóc w bardziej świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych. I jakże nam to potrzebne! Mamy miejsce w czołówce, jeżeli chodzi o kraj, który korzysta z Social Media najczęściej do pozyskiwania informacji o świecie. A raczej mieszkańcy tego kraju.

🦄 Ważne społecznie

Raport Born Connected - materiał godny uwagi każdego, nie tylko rodziców! 👉 https://bit.ly/3vXd5TX

💡 Raport bada nawyki korzystania z aplikacji przez dzieci na całym świecie i pięciu głównych rynkach: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Australii. Bada trendy i zmiany zachodzące w sposobie korzystania z technologii przez dzieci w ciągu ostatnich trzech lat (2021-2023). Analizuje również poglądy rodziców i opiekunów na temat kontroli rodzicielskiej i roli technologii w życiu rodzinnym.

Najważniejsze wnioski:

👉 89% rodzin stosuje narzędzia kontroli rodzicielskiej do filtrowania i blokowania nieodpowiednich treści na urządzeniach dzieci. Wiek, w którym rodzice zaczynają stosować te narzędzia, to głównie między 7 a 9 rokiem życia dzieci.

👉 Największymi obawami rodziców w 2023 roku były dostęp dzieci do treści dla dorosłych i pornografia, a także ryzyko internetowej przestępczości wobec dzieci, takiej jak przyciąganie nieletnich przez dorosłych online.

👉 38% rodziców zauważyło, że kontrola rodzicielska pomaga poprawić sen i rutyny związane ze snem ich dzieci. Rodzice zauważają także wpływ technologii na zdolność koncentracji dzieci, z 43% stwierdzając, że narzędzia kontroli rodzicielskiej pomagają dzieciom skupić się na obowiązkach.

👉 76% rodziców twierdzi, że narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalają im lepiej zrozumieć cyfrowe życie ich dzieci. Ponadto, rodzice często angażują się w sposób bezpośredni, ograniczając czas spędzany przez dzieci na grach wideo i innych cyfrowych rozrywkach.

👉 72% dzieci korzysta z urządzeń cyfrowych w szkołach, co skłania szkoły do wprowadzenia systemów blokowania i filtrowania treści, aby chronić dzieci w trakcie korzystania z tych urządzeń w czasie nauki.

👉 Szybki rozwój narzędzi AI, takich jak ChatGPT, wpływa na sposób, w jaki rodziny i szkoły adaptują te technologie do edukacji i codziennego życia, co może przynieść zarówno nowe możliwości, jak i ryzyka.

Udział kobiet w reklamie - raport KLIK

💡 Reklamy z mężczyznami o jaśniejszej karnacji i w roli kierowniczej są finansowane aż czterokrotnie wyższymi sumami niż te z ciemnoskórymi kobietami.

💡 Promowanie kobiet w różnych rolach zawodowych oraz z różnych grup wiekowych może przynieść korzyści finansowe, jak wykazało badanie, z którego wynika, że zrównoważone pod względem płci reklamy mają 30% więcej wyświetleń.

💡 Tylko 3% reklam pokazuje kobiety na stanowiskach kierowniczych i tylko 2% jako kobiety inteligentne, co wskazuje na duży potencjał zmian w tej przestrzeni.

💡 Obecność kobiet w reklamach w branżach HealthCare i CPG jest wyższa niż średnia, ale nadal niewystarczająca, szczególnie w kontekście karnacji i wieku.

Mieliśmy FOMO (Fear Of Missing Out), później JOMO (Joy Of Missing Out), a teraz FOBO, czyli Fear Of Better Option to lęk przed podjęciem decyzji z obawy, że gdzieś czeka lepsza opcja.

Jakie są skutki FOBO w życiu prywatnym?

🔹 Paraliż decyzyjny – odkładanie decyzji na później, co często prowadzi do straty czasu i okazji.

🔹 Frustracja i niezadowolenie – nieustanne poszukiwanie lepszych opcji może powodować, że nigdy nie jesteśmy w pełni zadowoleni z wyborów, których dokonaliśmy.

🔹 Stres i wypalenie – ciągłe analizowanie i porównywanie możliwości jest wyczerpujące psychicznie.

A dla biznesu?

Jeszcze większe znaczenie Content Marketingu, który wyjaśni odbiorcy, że wybrał najlepszą z możliwych opcji - właśnie u nas. Paraliż decyzyjny konsumenta i pozostanie w Statusie Quo zdecydowanie może mieć wpływ na nasz biznes.

Znałaś_eś to pojęcie i czujesz na własnej skórze?

🖤 Personal Branding

Żyjemy w czasach, kiedy „każdy” musi być marką. Nieważne czy tego chce czy nie. Demokratyzacja kultury doprowadza do tworzenia nie kultury, a produktów biznesowych i marketingu.

Nie mamy już pracowników. Mamy wewnętrznych influencerów, którzy promują naszą firmę, a przy okazji w niej pracują. Można tak długo. Smutne to. Szczególnie że biorą udział w tym biegu. I nie, nie zastanawiam się jak przestać brać udział w tym wyścigu, ale wolałabym iść mety spokojnie i mądrzej. Nie muszę .

Ricky Montgomery, a 30-year-old musician with 1.7 million TikTok followers, made a thoughtful follow-up from the perspective of someone who’d gotten a record deal out of a viral moment, saying that even when you land the record deal or have a few hit songs, you’re still stuck on the treadmill of constant self-promotion. “Next thing you know, it’s been three years and you’ve spent almost no time on your art,” he tells me. “You’re getting worse at it, but you’re becoming a great marketer for a product which is less and less good.”

Personalny branding staje się kluczowy nie tylko dla długoterminowego sukcesu danej osoby, ale coraz bardziej determinuje sukces firmy w dzisiejszym świecie. Czy to dobrze? Według mnie nie do końca. Żyjemy w reżimie marek osobistych. Ale dlaczego tak się dzieje?

🖤 Skuteczność tradycyjnych reklam i marketingu nie maleje, ale zdecydowanie zmienia się i ewoluuje. Przyszłość marki nie leży już w tradycyjnych środkach promocji, lecz w tworzeniu i wpływaniu na ludzkie wrażenia i doświadczenia.

🖤 Marka to to, co ludzie opowiadają sobie nawzajem, a nie to, co firma opowiada o sobie. Kluczem do skutecznej promocji jest coraz częściej autentyczność i zaangażowanie pracowników, którzy są głosem firmy.

10 faktów i mitów na temat budowania marki osobistej, które warto znać! https://bit.ly/3wyElbs 

Marka osobista to coś więcej niż tylko logo i slogan. To spójna narracja o Tobie, Twoich wartościach, umiejętnościach i doświadczeniu. To niczym superbohaterska peleryna, którą zakładasz, by wyróżnić się z tłumu i osiągnąć swoje cele.

Pamiętaj, że budowanie marki osobistej to maraton, a nie sprint. Wymaga czasu, wysiłku i konsekwencji, ale nagroda jest warta zachodu! 🖤

Chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu marki osobistej? Przeczytaj mój e-book: "Kompletny przewodnik budowania marki osobistej od zera" 👉 https://bit.ly/4crucxp

🦄 AI

  • Świetny przewodnik po #AI od IAB. 🙂  KLIK

  • 🤡 Wiele firm twierdzi, że stosuje generative AI w swoich kampaniach marketingowych, ale wiele z tych przypadków użycia nie jest zbyt przydatnych. KLIK

  • W kontekście rosnącej obecności #AI w naszym codziennym życiu, #raport "Człowiek vs. AI: Czy AI przekroczyło granice ludzkiej percepcji?" przygotowany przez SeeWidely.com - Odkryj moc (neuro)nauki 🧠 rzuca nowe światło na interakcje między ludzkim mózgiem a sztuczną inteligencją. #Eksperyment, w którym uczestnicy próbowali odróżnić treści stworzone przez ludzi od tych generowanych przez AI, pokazał, że granice te są coraz bardziej nieuchwytne. Wyniki te mogą mieć istotne implikacje nie tylko dla przyszłości technologii, ale też dla zrozumienia naszych własnych procesów poznawczych.

    Więcej? Link do pobrania raportu? Poczytaj 👉 https://bit.ly/4aBt74P

  • Justyna Bakalarska-Stankiewicz już jakiś czas temu (dobre parę miesięcy!) poprosiła mnie o wypowiedź dotyczącą AI w kontekście pracy content marketera. Mój wniosek? Jeszcze daleka droga, bardzo daleka, aby ten zawód zastąpić. I na przestrzeni miesięcy się nie zmienił. 👉 https://bit.ly/47jtO0p 

    W przypadku copywriterów sytuacja ma się zgoła inaczej i już widzimy pierwsze rezultaty takich decyzji. Czy słuszne? Czas pokaże. Ja nieśmiało powiem, że nie.

    AI pomimo dynamicznego rozwoju (sama to napisałam, chociaż to ulubiona fraza AI 😛) nadal nie umywa się do ludzkiego mózgu. Jest GENIALNYM wsparciem, które dobrze wykorzystywane zwiększa efektywność (czasem i efektowność) i uwalnia czas*, Osobiście nie wyobrażam sobie, że mogłoby na poziomie kreatywnym zastąpić moją copywriterkę w More Bananas, nie mówiąc o wszystkich aspektach dokoła, czyli komunikacji, briefowaniu, myśleniu strategicznym itd.

    A skoro uwalnia czas, to czas odzyskany wykorzystujemy nieraz nadal na pracę. Czy to dobrze? Niekoniecznie…

  • Polscy herosi przystępują do walki w igrzyskach | #TeamPL

🦄 Wydarzenia warte uwagi

🖤 Marketing (nie) istnieje? Skąd taka kontrowersyjna teza, czy jest słuszna i dokąd prowadzi? Przyjdź na mój webinar 26.05 i wejdź w dyskusję. 😈 Nie zdążysz? Otrzymasz nagranie. https://bit.ly/3QutuX2

🖤 Już niebawem CRASH Mondays o budowaniu społeczności w 5 miastach w Polsce! Sprawdź gdzie kiedy dokładnie KLIK

🦆 Brand Purpose

Praktycznie zakończyliśmy pracę edytorskie nad moją książką o Brand Purpose w Onepress. Już niebawem w Twojej księgarni. Więc wiecie czego możecie się spodziewać? Dokładnie tak! Mnie wyskakującej z tematem Brand Purpose nawet z lodówki. Ale tym razem to nie tylko książka, nie tylko budowanie marki osobistej, ale nade wszystko ważny dla mnie temat i wartości, o których chcę mówić innym i zapoznawać z tematem.

Posłuchaj podcastu, w którym wzięłam udział na zaproszenie Renata Gajoch-Bielecka i edrone 🖤 Jest też transkrypcja dla takich bułeczek jak ja, które wolą czytać. 😀 https://bit.ly/4aNA4iT

🦄 Pełna kulturka

📚 Zawładnęły mną “straszne” i “tajemnicze” opowieści z sieci, czyli Fundacja SCP. Fundacja SCP (Secure, Contain, Protect) to fikcyjna organizacja, która jest głównym elementem uniwersum stworzonego przez społeczność internetową. Organizacja ta zajmuje się badaniem, zabezpieczaniem oraz ukrywaniem anormalnych obiektów, istot i zjawisk, które naruszają naturalne prawa fizyki i mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości.

Fundacja SCP jest opisana w formie raportów, dokumentacji i opowiadań publikowanych na stronie internetowej SCP Foundation. Każdy raport (określany jako SCP) zawiera szczegółowy opis danego obiektu lub zjawiska, procedury zabezpieczające oraz ewentualne informacje dotyczące jego pochodzenia i zachowania. SCP mogą być różnego rodzaju, od dziwnych przedmiotów i miejsc, przez nadprzyrodzone istoty, aż po zjawiska o charakterze kosmicznym.

📚 Nowy Marketing nie tak dawno temu zapytał mnie jakie książki polecam. Ostatnio nie po drodze mi z typowo marketingowymi (oddech!), ale są pozycje, które polecę wybudzona o 3 w nocy w gorączce. Tak samo jak najlepsza trylogia Sci-Fi ostatnich lat według mnie. KLIK

📚 Tytuł najgorszej książki roku wędruje do:

🎬 Wyczekiwany film roku. Keaton, Ohara, Winona, Ortega, Belucci... Beetlejuice Beetlejuice Beetlejuice 🖤

🕹️ Gra roku dla niedzielnych graczy z za groszem talentu jak ja. Polecam! Rozmawiam z Muminkami, gram na flecie, słucham Sigur Ros, goni mnie Buka a potem mi pomaga. Fantastyczne 🖤 

📚 Muszę przyznać, że to jedna z lepszych polskich pozycji sci-fi i wizji przyszłości, która wpadła w moje ręce. Swojsko niepokojąca, wrzynająca się w umysł niczym tytułowy Jemiolec w ciało. Piękna dystopia. 🖤👌 A czyta się jak masełko.

🎭 Serial, który jest plasterkiem na duszę.

🎶 "Hertan is the proto-Scandinavian word for Heart and that is what we explore in this song and film. The duality of the heart with the rhythm, flow and pulse we can see, hear and feel in nature and in all forms of life – and the more abstract idea of the heart, The rudder on the ship of emotions, our decisions, and our true desires."

#ledwomyśli

Pamiętam jak kiedyś udostępniałam treści na zasadzie "nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka". No i cóż, na bazie poznawania i rozmawiania z ludźmi, dochodzę do wniosku, że to nie ma najmniejszego sensu - nie chodzi o samo absurdalne stwierdzenie, ale głębszy sens, który się za nim kryje. "Czytanie czyni nas lepszymi / wartościowszymi / mądrzejszymi ludźmi" Owszem, o ile chcemy się w ten sposób i potrafimy się w ten sposób rozwijać. Wcale nie musi tak być.

Teraz uważam, że takie myślenie jest krzywdzące i jedyne co pokazuje, to naszą wyższość, butę i swoistego rodzaju klasizm.

Można chłonąć świat podróżując, doświadczając i rozmawiając. Można słuchać podcastów, oglądać reportaże i dokumenty, kochać kino, bywać w teatrze - co może być rozwijające, ale również nie musi.

Pamiętajmy, że inteligencja jest pojęciem złożonym i nie istnieje jedna definicja ani sposób jej pomiaru. Istnieje wiele różnych rodzajów inteligencji i każdy człowiek ma unikalny profil mocnych i słabych stron poznawczych.

A Ty co myślisz? Tak! Na ten newsletter można odpisywać.

🖤 Cytat miesiąca

Koszty #multitasking'u i zmiany atencji dla mózgu są spore. Czy wiem o nich i nadal to robię? Oczywiście! Czy chcę to zmienić? Oczywiście! Dlaczego?

💡 #Badania pokazują, że ludzie wykonujący wiele zadań jednocześnie popełniają więcej błędów i potrzebują więcej czasu na wykonanie zadań niż ci, którzy skupiają się na jednym zadaniu naraz.

💡 Multitasking może prowadzić do "przeciążenia informacyjnego", co utrudnia koncentrację i podejmowanie decyzji.

💡 Częste przełączanie się między zadaniami może powodować utratę kontekstu i konieczność ponownego "wdrażania się" w każde zadanie, co obniża tempo pracy.

💡 Ciągłe przełączanie się między zadaniami może być stresujące i prowadzić do wyczerpania psychicznego.

💡 Multitasking może prowadzić do poczucia bycia przytłoczonym i braku kontroli nad czasem, co negatywnie wpływa na samopoczucie.

💡 Badania pokazują, że osoby często korzystające z mediów społecznościowych i wykonujące wiele zadań jednocześnie mają większe problemy z zasypianiem i gorszą jakość snu.

A jak tam z Twoją pracą i zadaniami? 😉

🖤 Podobało się?

Daj mi znać w wiadomości zwrotnej! I koniecznie podaj dalej. Możesz również postawić mi kawę. ☕ https://buycoffee.to/ledwoledwo

🔥 Dla każdego kto zdecyduje się na ten heroiczny czyn mam wszystkie ważne linki [bazę wiedzy] z poprzednich ponad 60 wydań newslettera.

A na koniec: