45 rzeczy, których nauczyłam się w 2023 roku.

Nie zawsze użyteczne.

Największa pasja? Uczenie się jednej nowej rzeczy dziennie. Nie zawsze się udaje. I to jest ok. Niezaprzeczalnie jednak pozyskiwanie wiedzy i ustawiczne kształcenie są niezwykle ważne w moim życiu. Co przyniósł rok 2023? Masę wiedzy (bez)użytecznej. Ta z "bez" w przedrostku też często okazuje się przydatna!

  1. Istnieje coś takiego jak TikTok Brain. Poświęcanie godzin na oglądanie nieskończonego strumienia filmików trwających 15-30 sekund obcina naszą zdolność koncentracji jak żadne inne media. Co gorsza, wielu użytkowników zgłasza trudności w skupieniu się na dłuższych formatach wideo, czy nawet przy czytaniu książki. TikTok celowo zaprojektował swoją platformę tak, aby jak najdłużej zatrzymać na platformie użytkowników. Zdecydowanie bardziej, niż inne platformy. I poniekąd mniej etycznie.

  2. Robienia notatek w metodyce Cornell. Proste, przyjemne i efektywne. Zobacz sam_a. KLIK

  3. Świat VUCA stał się światem BANI.

  4. Media społecznościowe się rozpadają. I to jest świetna wiadomość. Ludzie opuszczają duże platformy na rzecz mniejszych kręgów online. To początek nowej, zdrowszej ery mediów społecznościowych. KLIK

  5. Nauczyłam się przyspieszać i odciążać swoją pracę dzięki AI. I mimo że AI wykorzystuję na co dzień nadal podchodzę do niego nie o tyle sceptycznie, co racjonalnie. Za dużo mówimy o marketingu i biznesie, za mało o aspektach prawnych, nadużyciach, oszustwach i ogólnie jego wpływie na życie jako takie. Zatem zgłębiam temat z różnych perspektyw na co dzień.

  6. Czemu “wszystkie” seriale i filmy na Netflix są na jedno kopyto. Temu.

7. “Do TikToka trzeba podchodzić tak, jak nauczyliśmy się już traktować inne teksty kultury. Najważniejsze jest założenie, że młodzi ludzie nie są przecież gorsi czy głupsi niż starsze pokolenia”.

8. Nauczyłam się robić drinki (poniekąd) dzięki występowi gościnnemu w William Rabbit. Ba! Miałam nawet swoją kartę drinków.

9. “The music business is a cruel and shallow money trench, a long plastic hallway where thieves and pimps run free, and good men die like dogs. There’s also a negative side.”

10. Koreańskie dramy z wątkiem życia po śmierci, to jeden z moich ulubionych gatunków.

11. Nie istnieje coś takiego jak mitologia słowiańska i że upiory nie należą do demonologii tylko do ludowej antropologii. Czyli teza na podstawie książki Upiór. Historia naturalna. Jest genialna!

12. Jeśli uważasz, że technologia rozwiąże twoje problemy, nie rozumiesz ani technologii, ani swoich problemów." Laurie Anderson; oraz Sztuczna inteligencja jest ważna, ale prawdziwa inteligencja też ma swoje miejsce”. To jest parafraza cytatu Krystyny Jandy.

13. Pokolenie 50+ / 60+ to najszybciej rosnące pokolenie na Świecie, a Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie.

14. Wszyscy ciągle tracimy różne, ważne dla nas rzeczy. Ważne okazje, możliwości, doświadczamy uczuć, których nie da się odwrócić. Na tym między innymi polega znaczenie życia. Lecz w naszych głowach – przypuszczam, że jest to właśnie w naszych głowach – znajduje się niewielki pokój do gromadzenia takich rzeczy jako wspomnień. I na pewno wygląda on jak pokój z księgozbiorem tej biblioteki. Więc jeśli chcemy poznać stan własnego serca, musimy ciągle katalogować zbiory w tym pokoju. Innymi słowy – będziesz wiecznie żył we własnej bibliotece. - Haruki Murakami „Kafka nad morzem

15. Preferujemy strategie, narzędzia i sposoby działania znane Mamy niechęć do eksperymentów i nowych rozwiązań Szukamy sposobów na powrót do „starego". Nowe pomysły często porównywane do starych, są oceniane gorzej bądź odrzucane. A pomysły niekonwencjonalne, dziwne, awangardowe często oceniane gorzej, niż te trajne, zachowawcze, szczególnie przy pierwszym wrażeniu.

16. 🖤 TO, CO CZUJESZ I MYŚLISZ O MARCE, JEST MARKĄ. 🖤 

17. 84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania seksualnego w miejscu publicznym. A mimo to większość z nich nie reaguje, gdy stają się przypadkowymi świadkami tego procederu, ponieważ nie wiedzą, co zrobić lub nie chcą pogarszać sytuacji. Obwiniamy siebie, a to nigdy nie jest nasza wina.

18.

19.

20. Pojęcia mem użył po raz pierwszy w 1976 roku w książce ‘Samolubny Gen" zoolog, ateista, biolog Richard Dawkins

21. Wydawanie książki z wydawnictwem jest całkiem przyjemne.

22. Pisanie drugiej książki jest trudniejsze niż pierwszej.

23. “To, co kiedyś było niestabilne, przestało być wiarygodne . Ludzie nie czują się już niepewni, są niespokojni. Rzeczy nie są już skomplikowane, zamiast tego podlegają nieliniowym systemom logicznym. To, co kiedyś było dwuznaczne, dziś wydaje się nam niezrozumiałe.”

24. Licencja na Kubia Puchatka wygasła. Trafił do domeny publicznej w 2022 roku

25. Obsolete Sounds to największa na świecie kolekcja ginących dźwięków i dźwięków, które wymarły – zremiksowanych i wymyślonych na nowo, aby stworzyć zupełnie nową formę słuchania.

26. Nauczyłam się OKRów.

27.

28. Słowiańska kikimora zsyłała koszmary, wyła po nocach i wyrywała ludziom włosy.

29. Drukarki termiczne nie potrzebują tuszu. xD

30. "Obrazić też trzeba umieć"

31. Demograficzne targetowanie Klientów jest przestarzałe.

32. Istnieją cmentarne cukierki "umarlaki" i są całkiem niezłe.

33. "W kaplicy Sedlec Ossuary znajdują się szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy"

34. Koncerty w Palladium są bardzo słabe.

35. A mój ulubiony koncertowy zespół to HEALTH.

36. Nie ma guilty pleasure. Jest pleasure.

37. Jak to pięknie ujęła prof. Paula Tambyaha: - Głosowanie to nie małżeństwo, tylko transport publiczny. Nie czekasz na "tego jedynego", który jest perfekcyjny. Wsiadasz do autobusu A jeśli nie ma żadnego, który jedzie dokładnie do celu twojej podróży, to nie zostajesz w domu nadąsany, tylko wsiadasz do tego, który dociera najbliżej tego miejsca, w którym chcesz być.

38. Nie warto bezrefleksyjnie ulegać trendom.

39.

40. W Danii są biblioteki, w których można pożyczyć jedną osobę zamiast książki, aby słuchać historii jej życia przez 30 minut. Celem jest zwalczanie uprzedzeń. W Polsce też to znajdziemy!

41. Świat lubi udowadniać ze musimy być idealni.

42. Najlepiej radzę sobie z rozpoznawaniem emocji na bazie głosu. Bez wizji.

43. Meta Verified nie ma najmniejszego sensu.

44. Jak wiecznie Cię o coś pytają, np. o jedzenie, zrób listę.

45. Zrobiłam własne perfumy. I sporo się dowiedziałam o zapachach.

I pewnie było, na pewno było (!) tego dużo więcej. Nawet te 52 jak w coverze, bo to podobno magiczna liczba. Ale done is better then perfect.

A Ty czego się nauczyłaś_eś? 🤔